zapach z samochodowej klimatyzacji

Nieprzyjemny zapach z samochodowej klimatyzacji – jak go usunąć?

W dzisiejszych czasach klimatyzacja w samochodzie to standard, który nikogo już nie dziwi. Bez tego urządzenia trudno jest wyobrazić sobie komfortowe podróżowanie naszymi pojazdami podczas upalnych letnich miesięcy. Jednak posiadanie tego dodatkowego udogodnienia nakłada na właścicieli aut dodatkowe obowiązki związane z jej prawidłową konserwacją, serwisowaniem i czyszczeniem. Klimatyzacja jest bowiem miejscem, w którym najszybciej gromadzą się grzyby, pleśń i bakterie. Jeżeli chcemy, aby korzystanie z niej było bezpieczne dla naszego zdrowia, a także, żeby nie wydobywał się z niej nieprzyjemny zapach, musimy zapoznać się z zasadami jej właściwego użytkowania i konserwacji. 

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach z samochodowej klimatyzacji?

Wiele osób jest niemiło zaskoczonych, gdy w gorący dzień po wejściu do swojego auta, uruchamia klimatyzację, a z kratek nawiewu zaczyna wydobywać się nieświeży, nieprzyjemny i drażniący nozdrza zapach, który doprowadza do tego, że natychmiast chcemy ją wyłączyć. Co jest przyczyną takiej sytuacji? W układzie klimatyzacji istnieją bardzo korzystne warunki do rozwoju różnych szkodliwych drobnoustrojów, takich jak: grzyby, pleśnie i bakterie. To właśnie one są odpowiedzialne za smród wydobywający się z klimatyzacji samochodowej. Niestety przykry zapach nie jest jedynym problemem nieprawidłowo eksploatowanej klimatyzacji. Razem z przykrym zapachem do kabiny naszego pojazdu wdmuchiwane są bowiem szkodliwe drobnoustroje, które zasiedlają jej układy. Kierowca oraz pasażerowie podróżujący autem zmuszeni są do oddychania drażniącym  powietrzem, w którym roi się od zarodników grzybów, pleśni i szkodliwych bakterii. Dłuższe przebywanie w takich warunkach u wielu ludzi wywołuje różnego rodzaju alergie, chroniczne bóle głowy i inne uciążliwe dolegliwości.

Jak radzić sobie z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z klimatyzacji?

Jedynym skutecznym sposobem, dzięki któremu zlikwidujemy przykry zapach wydobywający się z naszej samochodowej klimatyzacji, a także zapobiegniemy jego powstawaniu w przyszłości, jest wykonywanie regularnego czyszczenia i dezynfekcji całego układu. Taka usługa powinna być przeprowadzana w profesjonalnych zakładach, które specjalizują się w serwisowaniu klimatyzacji. Oddając samochód w ręce wykwalifikowanych fachowców, możemy mieć pewność, że nasza klimatyzacja zostanie sumiennie wyczyszczona i należycie zdezynfekowana.

Klimatyzację powinno się czyścić przynajmniej raz w roku, ale najlepiej jest wykonywać taki zabieg dwa razy – na początku jesieni i wiosny. Zakłady zajmujące się czyszczeniem i serwisowaniem klimatyzacji dysponują wieloma sposobami o wysokiej skuteczności, które na dobre rozprawią się ze wszystkimi drobnoustrojami żyjącymi w jej kanałach. Najczęściej stosowaną metodą jest użycie specjalistycznych preparatów, które za pomocą długiej sondy wprowadza się do kratek nawiewu oraz otworów zasysających powietrze. W ich składzie zawarte są substancje chemiczne, które zabijają bakterie, grzyby i pleśń. W przypadku większych zanieczyszczeń stosowane są nowoczesne metody czyszczenia wykorzystujące do tego ultradźwięki lub ozon. Są to innowacyjne sposoby, które szybko i skutecznie likwidują problem nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji, usuwając jego źródło. Po przeprowadzonym oczyszczaniu i dezynfekcji układu klimatyzacji pracownicy zakładu wymienią także przeciwpyłkowe filtry kabinowe. Tylko takie postępowanie może uchronić użytkowników samochodu przed przykrym zapachem oraz poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi wynikającymi z korzystania z zanieczyszczonej klimatyzacji.